Quest bar, příklad dokonalé proteinové tyčinky?

V předchozím článku jsme se s vámi podělili o naši první zkušenost s proteinovou tyčinkou Quest Bar. Co je ale uvnitř této proteinové tyčinky? Slíbili jsme, že v dalším článku se blíže podíváme a slib nyní plníme.

Složení proteinové tyčinky Quest, konkrétně příchuť COOKIES&CREAM 60 g.

Složení je založeno na bílkovinné směsi (izolát mléčné bílkoviny, syrovátkový izolát), rozpustná kukuřičná vláknina (prebiotická vláknina), mandle, voda, kakaové máslo, přírodní aromata, erythritol (E968); palmový olej, dextrin, kakao (zpracované za pomocí alkálií), mořská sůl, uhličitan vápenatý, slunečnicový lecitin, kokosový olej, stabilizátor a zahušťující látka: xanthanová guma (E415); jedlá soda, sladidlo: stévie (steviol-glykosidy E960), sukralóza (E955).

Takže pojďme si to trochu rozebrat.

O co nám asi hlavně u proteinové tyčinky jde? Ano, o proteiny. Zdrojem bílkovin je mléčný izolát a syrovátkový izolát. To je naprostý standard.

Syrovátkové izoláty jsou ve sportu velice rozšířené. Naprostá většina přípravků pro sportovce, které obsahují bílkoviny mají jako zdroj právě tu syrovátkovou.

Díky tomu se dá říci, že je velmi ozkoušená a je díky tomu bezpečná (například ve srovnání s izolátem hovězí bílkoviny).

Její největší nevýhodou je, že obsahuje laktózu, kterou většina lidských těl neumí dobře zpracovat a je pro ně vlastně jedovatá (ano, většina lidí o tom buď neslyšela, nebo si to neuvědomují doporučujeme otestovat 1-2 měsíce úplně bez mléčných výrobků a porovnat rozdíl v tom, jak se budete cítit).

Takže co se zdroje bílkovin týče, tak je Quest bar takovým standardem. Ničím překvapivá, prostě klasika.

K obsahu éček, Quest bar obsahuje E-968 erythritol “Cukerný alkohol, vyskytuje se v mnoha druzích ovoce. Funkce zvýrazňovač aroma, náhradní sladidlo, zahušťovadlo” Získává se fermentací glukózy.

Nežádoucí účinky erythritol nemá žádné potvrzené nežádoucí účinky na lidský organismus. U dětí a mladistvých mu byly dříve přisuzovány projímavé účinky. Toto stanovisko bylo nakonec Evropským úřadem pro bezpečnost potravin přehodnoceno. Můžeme tedy říci, že E-968 lze považovat za naprosto bezpečné.

E- 415 Xanthanová guma. Xanthan je látka přírodního původu. Vzniká také fermentací glukózy a nebo sacharózy. Používá se jako zahušťovadlo dresingy, omáčky, sirupy. Výchozí surovinou pro jeho získávání je kukuřice nebo sója.

Nežádoucí účinky Xanthanová guma nemá žádné přiznané nežádoucí účinky. Jediné riziko, které se podařilo prokázat, je riziko alergické reakce na výchozí produkt, tedy na kukuřici, nebo sóju. Jinak by toto zahušťovadlo mělo být naprosto v pořádku a bezpečné.

Když jsme připravovali tento článek, samotné nás překvapilo, co se pod těmi několika “éčky” která mě na obalu strašila, vlastně skrývá. Po nastudování jsme zjistili, že nám nemusí dělat žádné vrásky.

Jako nutné zlo chápeme přítomnost sladidel. To je prostě něco, co tam být musí pokud chceme tyčinku za příjemnou cenu (kdyby se doslazovalo například ovocem, tak cena vzroste). A bez slazení by se proteinové tyčinky neobešly, protože by byly nepříjemné na konzumaci, díky hořkosti přidaného proteinu.

Samozřejmě každá chemicky upravovaná potravina, která se běžně nevyskytuje v přírodě pro nás může představovat nějaké riziko, protože může trvat dlouho, než se na negativní účinky dané látky přijde. Každopádně Quest Barka zatím neobsahuje nic, co by na sobě mělo alespoň náznak nějaké nebezpečnosti. Co se tedy éček týče.

Co musíme alespoň za sebe Questce vytknout, je přítomnost palmového oleje. S jeho přítomností bych se po nutriční stránce vyrovnal, nejsme fanatici a chápeme jeho levnou cenu a vlastnosti, jako velmi lákavé pro výrobce. Co nedokážeme překousnout je, co se děje pro jeho získávání a pro jeho výrobu. To je to, co nás mrzí. Jsou při ní devastovány deštné pralesy a vybíjeni orangutani a další druhy primátů.

Kdo jiný by měl jít příkladem a jít od palem pryč než výrobci produktů pro fitness nadšence a aktivní lidi, kterým záleží na tom, co konzumují? Proteinové tyčinky určitě do této kategorie spadají.

Bude trvat dlouho, než palmový olej zmizí z Fidorek, polomáčených a podobných dobrůtek. Přítomnost palmového oleje v tyčince pro “zdravý životní styl” mě překapuje, protože jsme toho názoru, že ke zdravému životnímu stylu tak nějak i patří přemýšlet o naší planetě tak nějak v globálnějším měřítku, neodhazovat odpadky mimo koše a podobné věci. Možná se ale pleteme.

Teď ještě rychlý pohled na nutriční aspekt této proteinové tyčinky.

Výživové složení:

  • bílkoviny: 21 g
  • sacharidy: 20 g
  • cukry: méně než 1 g
  • tuky: 9 g

Energetická hodnota: 60 g: 190 kalorií.

Rozhodně nám je sympatické, že obsahuje i tuky, nejen bílkoviny a sacharidy. Díky tomu je skutečně komplexním zdrojem živin. Pokud ještě o prospěšnosti tuků pro naše tělo nevíte, tak se těšte, určitě napíšeme článek.

Quest Bar proteinové tyčinky přesně pro nás

Za nás je výživový poměr Questky super a přesně to, co od proteinové tyčinky chceme. Tyčinka nás utvrdila v tom, že Quest Barka právem patří mezi nejpopulárnější proteinové tyčinky díky svému složení, které zabezpečuje všechny hlavní živiny pro naše tělo a pro získání potřebné energie.

V dalším článku rozebereme rozdíly mezi Quest Bar a jejich konkurenty proteinových tyčinek od firmy Weider Yippie.