Proteinové tyčinky v testu kvality

Proteinové tyčinky patří mezi průmyslové produkty, které lze jako doplněk stravy plně schvalovat. Ovšem v tomto případě je snad více než u jiných produktů zapotřebí vysoké míry ostražitosti a podrobně si pročíst informace o složení tyčinky. Pod maskou zdravého a výživného produktu se totiž mnohdy skrývá mix cukrů, tuků a ovšem i nějakých těch bílkovin, ovšem zde je zase nutné soustředit pozornost na to, v jaké formě je protein přítomen.

Po kterých produktech sáhnout a které radši zdaleka obejít

Jako u většiny případů, určitým vodítkem zde může být cena produktu. Obecně platí, že levné produkty, které plní pulty supermarketů nejsou tou pravou volbou. Nicméně ani vyšší cena nemusí být zárukou kvality. Takže si často koupíme v dobré víře standardní cukrovinku a zkonzumujeme ji nejen bez výčitek svědomí, ale dokonce s pocitem, že jsme udělali cosi pro své zdraví.

Proteinové tyčinky lákají své zákazníky už na první pohled. Nadarmo se neříká, že zboží prodává už jeho obal. V tomto případě jsou obvyklé lesklé obaly s velkými nápisy „protein“ a působivými názvy.

Vzhledem k faktu, že z celkového počtu 20 aminokyselin, které tvoří proteiny, jsou některé, konkrétně jich je osm, a to valin, leucin, isoleucin, fenylalanin, tryptofan, lysin, methionin a threonin, které patří mezi esenciální a současně je lidské tělo nedokáže vytvářet. Je tedy vhodné, aby kvalitní produkt obsahoval tyto aminokyseliny.

Energetická hodnota proteinové tyčinky

Velmi užitečným údajem, který je doporučeno prozkoumat, je energetická hodnota proteinové tyčinky. Ideální jsou nízké energetické hodnoty, asi do 1600 kJ. Tyčinky s energetickou hodnotou nad 1900 kJ už nelze považovat za efektivní. Zde se trošku pere chuť a kvalita, protože tolik oblíbené polevy dokážou zvednou energetickou hodnotu tyčinky o asi 20%.

Po kterých produktech sáhnout a které radši zdaleka obejít?

Proteinová tyčinka MusclePharm Combat Crunch

MusclePharm

Mezi nejlépe hodnocené produkty patří tyčinky MusclePharm Combat Crunch. Navíc jsou i poměrně hodně oblíbené, protože snadno nahradí svou chutí sladkosti a nabídka příchutí je velmi široká. Cena kolem 50 Kč je poněkud vyšší, ale byla by docela stravitelná, kdyby celkový dobrý dojem nekazil poměrně vysoký obsah sacharidů, který je činí cca 44% celkového obsahu, zatímco proteiny tvoří pouze 31%.

Proteinová tyčinka Nutrend Excelent

Nutrend

Na rozdíl od proteinových tyčinek MusclePharm, které jsou dostupné hlavně ve fitness centrech a specializovaných sportovních obchodech, jsou tyčinky Nutrend Excelent k dostání i na benzínkách nebo v běžných obchodech.  Chuťově jsou velmi příjemné, nabídka příchutí je velmi pestrá, tyčinky obecně obsahují slušnou hladinu vlákniny, ale poměr proteinů a sacharidů není ideální ani omylem. Navíc obsahují často glukózo-fruktozový sirup a ovocné varianty obsahují sířené ovoce. Takže ačkoliv se tyčinky jmenují Excelent, jejich kvalita odpovídá ceně – za cca polovinu ceny tyčinky Combat Crunch dostaneme odpovidající kvalitu.

Proteinová tyčinka Weider High Protein

Weider

Tyčinky Weider se pyšní označením High Protein a v tomto případě se nejedná úplně o marketingový trik. Nabídka je pochopitelně široká, například tyčinka Straciatella je velmi chutná a obsahuje velmi příznivý poměr proteinů a sacharidů, kterých je zde skutečně docela málo, zatímco vlákniny je zde opravdu dost, téměř čtvrtina doporučené denní dávky. Ovocné varianty této tyčinky už obsahují sacharidů více, ale i tak je lze označit jako velmi kvalitní.

Proteinová tyčinka Maxsport Protein Bar

MAX SPORT

Tyčinky MAX SPORT PROTEIN byly vyvinuty ve spolupráci se sportovně diagnostickým centrem a tomu by mělo odpovídat i jejich složení. Hlavní složkou je syrovátkový protein, ale jeho obsah není nijak vysoký, na rozdíl od sacharidů, kterých je zde skoro o 50% více.  K dostání jsou hlavně ve specializovaných obchodech, jejich cena se pohybuje kolem 30 Kč za kus a dle chuti bych je rozhodně nezařadila na čelní místa.

MAX SPORT vyrábí také tyčinky SLIM ZONE. Ty obsahují jak syrovátkový, tak i sojový protein. Podle označení by se dalo očekávat, že jde o produkty vhodné pro hubnutí, ale množství sacharidů, zejména u ovocných variant tomu rozhodně neodpovídají. Množství bílkovin je oproti množství sacharidů cca třetinové. No a energetická hodnota také není ideální. Pokud jde o chuť, subjektivně bych ji předřadila řadě PROTEIN.

Proteinová tyčinka Isostar

ISOSTAR

Značka ISOSTAR je známá jako výrobce iontových nápojů, ale mezi jeho produkty patří i proteinové tyčinky. Obsah proteinů není zrovna nízký, tyčinky obsahují i řadu vitamínů a minerálů, energetická hodnota je v normě, ale celkový dojem kazí vyšší hodnoty sacharidů. Nicméně chuťově se jim nedá prakticky nic vytknout.

Proteinová tyčinka

Multipower

Ovšem mezi špičkové produkty patří tyčinky německého výrobce Multipower PROTEIN Bar, které obsahují velmi vysoké množství proteinů, zatímco hladina sacharidů je opravdu nízká. A chuťově bych je dala asi na první místo, obzvláště tu s příchutí kokosu.

Proteinová tyčinka Nat Bar

NAT BAR

Mezi oblíbené příchutě patří obecně oříšky a tady lze vyzvednout produkty NAT BAR. Ty vykazují velmi příznivou energetickou hodnotu, vysoké procento proteinů a nízké hladiny sacharidů. V poměrně vysokém množství je zde zastoupena i vláknina. No, a pokud jde o chuť, tak ta je prostě čistě oříšková. Nicméně NAT BAR lze zakoupit i například v příchuti jablko + skořice nebo variantu semínkové tyčinky.

Závěrem

Zkrátka a dobře, z uvedených vyzkoušených případů je více než jasné, že se opravdu vyplatí nedat na první dojem a nenakupovat očima. Lépe řečeno očima ano, ale ne podle obrázků na obalu a líbivých názvů produktů, ale podle nutričních hodnot a informací o složení proteinových tyčinek. V opačném případě se může stát, že si koupíme rádoby fit potravinu, s výživovou hodnotou Tatranek či Snickers tyčinek, ovšem za násobně vyšší cenu.

Buy now